Realizując swoje zadania, wymagające nieraz wielkiego wysiłku intelektualnego, inżynier i technik mechanik powinien znać i oceniać użyteczność owoców swojej pracy dla jednostek oraz dla społeczeństwa. Powinien znać, kultywować oraz pomnażać szlachetne i cenne tradycje SIMP, a także wnosić te wartości do rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego narodu polskiego i kraju - dziś i w przyszłości. Inżynier i technik mechanik winien z przekonania postępować zgodnie z następującymi zasadami etycznymi:












Powyższe zasady etyki zawodowej winny być aprobowane i uznawane przez wszystkich inżynierów i techników mechaników oraz przez wszystkie organa SIMP (zarządy oddziałów, komitety i komisje, sekcje n-t, sądy koleżeńskie, itp.).
Każdy członek SIMP postępujący zgodnie z "Zasadami etyki zawodowej..." musi mieć zapewnioną wszechstronną, pełną i skuteczną ochronę, pomoc i opiekę w przypadku, gdy z powodu stosowania tych zasad znajdzie się w trudnościach osobistych lub społecznych, w konflikcie ze środowiskiem pracy albo z władzami administracyjnymi i państwowymi. Taką opiekę, ochronę i pomoc musi zapewnić SIMP przy wszechstronnej współpracy z Federacją NOT. Nie wyklucza się objęcia taką ochroną i pomocą inżynierów i techników mechaników, nie będących członkami SIMP, jeżeli oficjalnie zwrócą się o taką ochronę do odpowiedniego Zarządu SIMP.
Wszelkie nieprawidłowości i naruszenia "Zasad etyki zawodowej..." należy rozwiązywać w najbliższym otoczeniu koleżeńskim, a gdy to nie jest możliwe załatwiać przez prawomocne orzeczenie Sądu Koleżeńskiego SIMP. Sprawy takie winny być rozpatrywane zgodnie z regulaminem Sądów Koleżeńskich SIMP i podporządkowane dobru członków i środowiska.