SIMP SIMP SIMP
SIMP SIMP SIMP
 
ZAMEK W RYDZYNIE

Zamek w Rydzynie

      Zamek w Rydzynie był niegdyś siedzibą króla Stanisława Leszczyńskiego i książąt Sułkowskich. Obecnie rezydencja ta pełni funkcje hotelowe. 12 ha parku, sale konferencyjne i bankietowe, rozległa przestrzeń wystawiennicza i tereny rekreacyjne pozostają do dyspozycji gości.
Hotel "Zamek w Rydzynie" organizuje imprezy, m.in. Rajdy Pojazdów Zabytkowych i Zawody jeździeckie HUBERTUS, Bale Sylwestrowe i Koncerty Noworoczne.
Hotel "Zamek w Rydzynie" jest dogodnie położony przy głównej trasie z Poznania do Wrocławia, w odległości 10 km od Leszna.
Hotel "Zamek w Rydzynie" jest przedsiębiorstwem należącym do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.



Kontakt:
ZAMEK SIMP w RYDZYNIE
im. H. Mierzejewskiego
Hotel "ZAMEK w RYDZYNIE"
64-130 Rydzyna
pl. Zamkowy 1
tel./fax +(48 65) 529 50 40
www.zamek-rydzyna.com.pl


HISTORIA ZAMKU

Zamek w Rydzynie

      Zamek w Rydzynie zbudowany został w końcu XVII w. na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV wieku, wzniesionego dla Jana z Czerniny Rydzyńskiego. Zamek barokowy jest dziełem Włochów osiadłych w Polsce, Józefa Szymona Bellottiego i Pompeo Ferrariego. Pierwszymi jego właścicielami byli Leszczyńscy. Wraz z parkiem i przyległymi terenami stanowił najokazalszą rezydencję magnacką w Wielkopolsce. W latach 1705-1709 rezydencja króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. W czasie wojny północnej, w 1709 r. zamek został częściowo spalony przez wojska carskie. Na szczęście, nie uległy całkowitej dewastacji wspaniałe sztukaterie i freski zdobiące sale paradne, były one dziełami najwybitniejszych włoskich artystów pracujących w tym czasie w Polsce. Przyniosły rydzyńskiej rezydencji zasłużoną sławę. Król Stanisław Leszcyński po utracie korony udał się na emigrację.

Stanisław Leszczyński       Swój rydzyński zamek król Stanisław Leszczyński sprzedał Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu. Nowy właściciel doprowadził Zamek w Rydzynie do dawnej świetności. Zamek otrzymał wówczas nowe dachy, rokokowy wystrój elewacji, okazały zespół głównego wejścia. Prace nad upiększeniem zamku i jego otoczenia kontynuował syn Aleksandra Józefa, książę August. Klasycystyczne fasady otrzymały wówczas zamkowe oficyny, w tym samym stylu ozdobiono Salę Balową. Wzniesiono budynki Pomarańczarni oraz stylowe pawilony w parku. Książęca rezydencja Sułkowskich w Rydzynie w latach osiemdziesiątych XVIII w. promieniowała na całą Wielkopolskę jako ośrodek kulturalny oraz ośrodek edukacyji. Jeden z budynków tej szkoły istnieje jeszcze dzisiaj i jest szkołą publiczną.

      Ostatni z książąt Sułkowskich na Rydzynie zmarł bezpotomnie w 1909 r. Dobra rydzyńskie wraz z zamkiem przejęte zostały przez władze pruskie. Na mocy traktatu wersalskiego 1919 r. powróciły one do granic państwa polskiego. W oparciu o statut Ordynacji Sułkowskich, w 1924 r. Powstała Fundacja imienia tego rodu, mająca za cel nadrzędny prowadzenie działalności edukacyjnej. W 1928 r. w przystosowanym uprzednio Zamku otwarto męskie, internatowe Gimnazjum im. Sułkowskich.

      W czasie okupacji hitlerowskiej Fundacja została zlikwidowana, zaś w Zamku urządzono internatową szkołe hitlerjungend. W końcu stycznia 1945 r. Zamek w Rydzynie został spalony. Pomimo upaństwowienia dóbr Fundacji, prawnie istaniała ona jeszcze w latach 1945-1951. Spalony Zamek czekał na nowego użytkownika do 1970 r. Po przejęciu przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), został odbudowany zaś jego najpiękniejsze wnętrza odtworzono na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej z okresu międzywojennego. Prace zakończono w 1989 r.

Zamek w Rydzynie - dziedziniec       Dawne wyposażenie wnętrz Zamku w Rydzynie uległo rozproszeniu jeszcze przed pierwszą wojną światową. Nowo zrekonstruowane wnętrza urządzono w nawiązaniu do przekazów historycznych. Na zamkowe kolekcje składają się obecnie m.in. komplety mebli, zabytkowe ryciny, pamiątki po Sułkowskich, zbiory przyrodnicze (m.in. kolekcja motyli tropikalnych, trofea łowieckie). Biblioteka gromadzi publikacje związane z dawnymi właścicielami Zamku, Gimnazjum im. Sułkowskich z okresu międzywojennego oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników (SIMP). Zamek dostępny jest do zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu.


Informacje pochodzą ze strony:
www.zamek-rydzyna.com.pl

SIMP

Aktualizacja: 06.04.2018
 

Copyright© 2007-2018 by SIMP Chojnów